Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dokonalá politická partie

7. 09. 2009 17:32:12
Kdysi dávno, v jedné vzdálené galaxii, v zemi, která si zdaleka nemůže činit nároky na módnost... „Taková hrůza!" chvěla se Jana, ještě včera trojka na kandidátce KLU-ČSD, nyní již dvojka, nad mrtvým tělem Dalibora. „Ale bylo to pro dobrou věc," ujišťovala se sama pro sebe.

Daliborova politika by KLU-ČSD stejně jenom zahubila. Navíc se stane nejmladší ministryní a bude moci bojovat za utlačované. A je lepší, když zemře jeden člověk, než aby trpěl lid.

Navíc přeci nic neprovedla. Jenom řekla, kde se budou fotit. Nemůže za to, že střecha byla speciálně natřená a jemně vyboulená, schůdky pro focení rozklížené a zábradlí prapodivně vadné. A ten fotograf mu neměl říkat, ať se tak nakloní.

Muž vedle ní, Ing. Judánek, dosud jednička na kandidátce, se chvěl ještě více. Tohle nebyla náhoda. Dalibor byl přeci vždy tak opatrný. A fotili se tam opakovaně...

Když dalšího dne vycházel z domu, projelo před ním pomalu auto. Na orosených sklech mělo napsáno: „Klouže to." Nedokazatelné... Odpoledne odstoupil z kandidátky se slovy „protože se chce více věnovat rodině".

===

„A souhlasil vévoda s tím, aby se za to Jana stala ministryní?" zeptal se Kucháček nahlas. Ale dělá dobrou věc, ubezpečoval se sám pro sebe. Politici konkurenční KLU-ČSD by nebyli schopni vést tuto zemi. Země potřebuje někoho schopného jako je POP 07. Kdežto Jana, ač z KLU-ČSD, je schopná.

„Vévoda se soustřeďuje na strategické věci. Není třeba jej zatěžovat s operativou," odpověděl těžce L.

Už ji zase potřebuje! Ach, jak strašně ji potřebuje! Proč?! Ten zatracený představitel Chlorofylů! Aspoň že se nedostane do parlamentu. Ale je na něm tak závislý! Proč si ji tehdy od něj bral?! Udělal by pro tu drogu cokoli.

Ale když si ji vezme, je to větší opojení než moc. Jaká krása... A to si myslel, že není nic opojnějšího než moc.

===

„L. potřebuje další dávku," řekl představitel Chlorofylů.

„Líbí se ti to?" usmálo se Jíčko. „Jasně," zašklebil se představitel Chlorofylů. Kdysi ten spratek L. myslel, že bude on skákat, jak L. pískne. Teď je to přesně naopak.

===

Dandák byl v ČSDD pouhý pěšák. Bůhví, proč si jej předseda vydržoval. Nicméně úplatky uměl přenášet dobře.

„Díky," řekl jenom ústavní soudce Buchovský. Nebál se, že by Dandák nedoručil peníze nebo materiál na výrobu drogy. To dělal Dandák běžně. Ani že by nepřesvědčil Jíčka - i když Jíčko raději obchoduje s jinými lidmi z ČSDD. Ale že to všechno špatně vysvětlí. Dandák je prostě blbec.

„Jak se asi vede Táně?" pomyslel soudce Buchovský na svou manželku. Snad je stále naživu. Ale dá se G & D Quantě věřit? Spíše ne... jenže co má dělat? Lepší naděje, než jistota. Navíc mu slíbili, že posílí soudcokracii... Což je dobrá věc.

Ty politické strany je třeba stejně zrušit. Vždyť se podívejte na to, co provádí... Dělá dobrou věc...

===

Schůze představenstva nově vytvořeného megaholdingu G & D Quanta probíhala podle plánu.

„Bod 28 Plánu: Zveřejnění celého komplotu v médiích a následné podání žádosti o anulaci voleb pro velezradu a porušení článku pět ústavy k ústavnímu soudu."

„Aktuálně v pořádku."

„Bod 29 Plánu: Naše dosud neparlamentní strana Záležitosti veřejné se prohlašuje jako „jediná, která nebojovala skrytě proti lidu, podporovala demokracii a odmítala násilí jako prostředek k prosazování svých zájmů." Ústavní soud - to zařídí předseda Buchovský - ji na základě výsledků voleb vyhlašuje jako jedinou stranu, která by se - na základě anulace ostatních výsledků - dostala do parlamentu."

„V pořádku, jenom nastala předpokládaná varianta 29C: Táňa Buchovská nám nevydržela. Ale to se dalo čekat."

„Bod 30: Slovanské energetické závody pro „přetížení sítě" odpojují od energetické sítě vybrané instituce. V případě potřeby odpojí celou republiku."

„Zhaslo se jednou, zhasne se podruhé," zasmál se kdosi.

„Vůbec se mi nelíbí ta síla SEZu," ozval se jeden z ředitelů. „Musíme se jich brzo nějak zbavit."

„To těžko. Romanovič je příliš chytrý. Jak dlouho si myslíte, že bychom vydrželi bez elektřiny my? Den, dva? S příliš silným protivníkem je lepší se dohodnout. On bude mít monopol na elektřinu, my na moc."

„Co jej zabít?"

„ Každé jídlo a pití zkoumá, zda není otrávené jedem. A místo kanceláří má pevnost. Jedeme dál. Bod 31: V nastalém chaosu bez světla a elektřiny bude naše bezpečnostní agentura CDL bránit majetek občanů. Pak se ustanoví novou policií."

„Gangy budou připraveny, CDL taky. Samozřejmě, kromě nás zde nikdo o ničem dosud neví."

===

„Zašli jsme a zašlo to příliš daleko. Musíme něco udělat!" rozčiloval se kapitán Šťastný z Vojenského zpravodajství. „Máme informace z ústavního soudu, z ODDS i od G & D Quanta."

„Jsme vojenská rozvědka," oponoval plukovník Novotný, jeho nadřízený. „Máme operovat v zahraničí a zaměřovat se na vojenské záležitosti. Ne připravovat armádní puč. Navíc v zemi, která se nikdy nebránila ani cizím vojskům, by stejně nebyl úspěšný..."

===

"Léčka... tkví v propůjčení moci: takováto moc způsobí, že člověk začne mít sklon k nafoukanosti a pýše. Ale moc pak zklame toho, kdo ji užívá. Člověk je ochoten uvěřit, že moc je s to překonat veškeré překážky... včetně jeho vlastní ignorace."

Frank Herbert: Spasitel Duny

===

Poznámka Roberta Němce: Tato tragikomedie, všechny postavy, instituce a celý příběh jsou smyšlené a jakákoli podobnost s osobami a institucemi skutečnými, ať už živými, fungujícími, mrtvými nebo zaniklými nebo jejich životy či působení je tedy čistě náhodná. A pokud byste si přesto mysleli, že vám některé postavy někoho připomínají, vězte, že jsem si jejich charaktery opravdu vymyslel tak, aby mi pasovaly do příběhu.

Tuto tragikomedii jsem sepsal, jako ukázku toho, že by to mohlo být mnohem horší a politické šachy by mohly být promyšlenější.

Chcete si číst další povídky a mikropříběhy? Přidejte si můj profil mezi své Přátele na Facebooku a sledujte robertnemec.blog.idnes.cz.

Autor: Robert Němec | pondělí 7.9.2009 17:32 | karma článku: 8.41 | přečteno: 1579x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Tomáš Břicháček

Uprchlické kvóty 2 roky poté (IV): Brusel chce přerozdělování migrantů už nastálo

I přes nezdar dočasných kvót Komise prosazuje trvalý mechanismus, který by z přerozdělování migrantů udělal standardní součást azylového systému EU. / Čtvrtý díl seriálu k druhému výročí a ke konci kvót.

25.9.2017 v 20:00 | Karma článku: 23.66 | Přečteno: 704 | Diskuse

Josef Nožička

TOP 09 mimo Sněmovnu? A to se pan Kalousek tolik snaží…

Dle dnes zveřejněného volebního průzkumu agentury CVVM by se politická strana TOP 09 nedostala do Poslanecké sněmovny.

25.9.2017 v 19:32 | Karma článku: 28.78 | Přečteno: 927 | Diskuse

Jan Dvořák

Skandál v německé opeře odvrácen

(Od kultůrního zpravodaje z Berlína.) Dnes večer se schylovalo k obrovskému skandálu v místní Komické opeře. Dlouho avizovaná premiéra nového nastudování Madame Butterfly se málem nekonala.

25.9.2017 v 19:06 | Karma článku: 14.91 | Přečteno: 408 | Diskuse

Yekta Uzunoglu

Vůle kurdského národa!

Když člověk, spolek, společnost či národ má vůli, tak prorazí všechno zlo, tak je to psáno v božských, ale také lidských zákonech

25.9.2017 v 12:03 | Karma článku: 17.69 | Přečteno: 239 | Diskuse

Jan Bartoň

ČSSD dluží dědicům advokáta Altnera 338 milionů  -  nabídla údajně polovinu

Podle ČTK nabídla ČSSD dědicům advokáta Zdeňka Altnera mimosoudní vyrovnání ve výši 180 milionů korun. Na stránkách ČSSD se o tom v aktualitách nedočtete.

25.9.2017 v 11:18 | Karma článku: 31.77 | Přečteno: 750 | Diskuse
Počet článků 8 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 8764
Jsem ředitel internetové agentury RobertNemec.com a marketingové agentury Němec Marketing. Miluji umění a krásu ve všech podobách, stejně jako cestování, přírodu a aktivní sport. Nebojím se říkat nepříjemné věci.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.