Jak napsat a obhájit diplomovou práci

13. 06. 2010 21:47:00
Obhajoba diplomové představuje zhruba třicet procent hodnocení vaší diplomové práce. Řečeno jinak: u obhajoby se často rozhoduje, vyrazí-li vás za F, nebo dostanete-li za D. Protože jsem už měl tu čest být jako vedoucí diplomové práce „na druhé straně barikády“ a vidět několik obhajob, sepsal jsem pro vás několik tipů a triků na psaní a obhajobu.
Titulní stránka diplomové práce Sørena KierkegaardaTitulní stránka diplomové práce Sørena KierkegaardaLhademmor/Wikipedia

Návod samozřejmě není univerzální a dokonalý a jistě bude existovat množství výjimek. Přesto však doufám, že někomu pomůže. Protože obhajoba se váže k sepsání diplomové práce, zaměřím se kromě toho jak obhájit diplomovou práci i na to, jak napsat diplomovou práci.

Tajný trik pro psaní diplomové práce

V diplomové práci ocitujte vedoucího diplomové práce. Pro jistotu vícekrát. Následně pak předpokládaného oponenta/oponenty, předpokládaného vedoucí komise, šéfa katedry a pro strýčka příhodu i ostatní členy katedry (necitujte ale ty, se kterými prvně jmenovaní nemají rádi :-) - říkám to trochu v nadsázce, aby vyniklo to důležité; samozřejmě, že nebudete znát oponenta nebo ostatní členy dopředu, ale můžete se pokusit to odhadnout).

Nemusí se jednat o citaci naprosto přesně k tématu. Ale extrémně si tím šplhnete. Když se budete snažit, jistě na něco, co by šlo citovat, narazíte.

My pozemšťané jsme strašně ješitní a my, co publikujeme, ještě více – a o těch, kteří přednáší na vysokých školách, se už raději ani rozepisovat nebudu. :-) O co méně mají učitelé na vysokých školách peněz, o to důležitější jsou pro ně citace. (Ve skutečnosti potřebují učitelé na vysokých školách citace hlavně z prestižních časopisů, konferencí, knih atd. - ale zde je chcete potěšit. :-))

Že k tématu dotyčný nic nenapsal? Projděte internet, diskuze, Facebook, sborníky – určitě něco najdete. I kdyby to měl být komentář k článku, s kým aktuálně chodí Agáta Hanychová na AhaOnline.cz. :-) V nejhorším případě požádejte dotyčného o vyjádření a to ocitujte.

Nejčastější chyby při psaní diplomové práce

Hlavní chybou je, že si zvolíte téma, které nezvládnete zpracovat. I Umberto Eco se v doktorské práci věnoval jenom estetice u sv. Tomáše Akvinského. Studenti však většinou rigorózní práci nepíší, nejsou Umberto Eco a ještě mají tendenci zvolit si rozsáhlé téma jako "Estetika ve středověku".

Čím konkrétnější je téma, tím lepší. Většinou byste si měli vybrat nějakou hypotézu a tu během psaní testovat. Dopředu si stanovte neprůstřelnou metodiku, podle které budete hypotézu testovat. Metodiku by vám měl odsouhlasit vedoucí vaší diplomové práce. Nesmí to být žádná „dojmologie“.

Obecný postup při psaní diplomové práce je tedy tento: „Chci zjistit, zdali platí to a to... Takto to budu zjišťovat... Zjišťuji to... Zjistil(a) jsem, že to (ne)platí.“

Jak se cítí člen komise

Jste-li nervózní, uklidněte se: lidé v komisi také. Nejvíce asi vedoucí vaší práce – je-li práce špatná, znamená to, že vedl práci špatně. I ostatní členové komise jsou lehce napnuti: Jak se na ně bude dívat student/studentka, jak je pak budou drbat, co si o nich pomyslí ostatní členové komise, aby neprohlásili nějakou blbost, budou-li vám muset dát za E atd.

Nemějte ale strach: Strach vám k ničemu nepomůže, jenom vše zhorší.

Doporučuji benegesseritskou "Litanii proti strachu", jejímž autorem je Frank Herbert: „Nesmím se bát. Strach zabíjí myšlení. Strach je malá smrt, přinášející naprosté vyhlazení. Budu svému strachu čelit. Dovolím mu, aby prošel kolem mne a skrze mne. A až projde a zmizí, otočím se a podívám se, kudy šel. Tam, kam strach odešel, nic nezůstane. Zůstanu pouze já.“

Jak se připravit

Prezentaci si připravte v PowerPointu. Máte-li v oblibě jiný prezentační program, pro tentokráte jej opusťte a podívejte se na finální výsledek v PowerPointu (neplatí pro studenty informatiky). Občas se stává, že se vám v PowerPointu rozhodí formátování. Proto je potřeba zkontrolovat finální formátování právě v té verzi PowerPointu, ve které budete diplomovou práci předvádět – a ideálně to v něm dělat od počátku.

Tip: Můžete si udělat i online prezentaci vaší diplomové práce v Prezi (ukázka). Prezentace bude následně fungovat všude zhruba stejně.

Opravdu je velmi důležité si prezentaci nacvičit: Postavte se a deset minut prezentujte svou diplomovou práci naživo včetně PowerPointu. A pak ještě jednou. Ideální bude, když vás při tom bude někdo pozorovat, můžete se i natáčet na kameru. Text si můžete klidně napsat, ale nečtěte jej. Skutečně je důležité si toto nacvičit (vyzkoušet si to tak, jako byste byli před komisí) a neříci si jenom: „To zvládnu.“

Tip: Prezentaci budete pravděpodobně kopírovat z flashky – a její obsah bude přes dataprojektor vidět. Podívejte, jaké jiné soubory na ní máte. Ať se pak nemusí členové komise potutelně usmívat nad vašimi soubory. :-)

Časté chyby při prezentaci diplomové práce:

1. Malé písmo – používejte velké písmo. Soustřeďte se jenom na to nejdůležitější. Tři věty na jeden slide nejsou nic špatného, naopak, je to vaše plus.

2. Nezabíhejte do podrobností - Velmi častá chyba je, že se diplomant/diplomantka pustí nejprve do obsáhlého teoretického úvodu, představí historii, hlavní představitele, vysvětlí teoretické pojmy – a už mu/jí nezbude místo na to podstatné z práce. Opět by to mělo být ve stylu: „Chtěl(a) jsem zjistit, zdali platí to a to... Postupoval(a) jsem podle této metodiky... Metodika byla vhodná, protože... Zjistil(a) jsem, zda to (ne)platí...“

3. V diplomové práci si dejte pozor na dokonalé citování. Je to strašná otrava, ale každý vás za to ihned zkritizuje. Zde forma extrémně převažuje nad obsahem.

4. Čím méně věcí budete mít na slidech, tím lépe. Uvědomte si, že se jedná o zhruba desetiminutovou prezentaci, ne dvou hodinové vysvětlování.

5. Nejdůležitější pojmy jasně vysvětlete - někteří členové komise je možná neznají.

6. Držte se jenom těch skutečně nejdůležitějších věcí.

7. Připravte si přehledná schémata a tabulky (přehledná! – ukažte to někomu blízkému, zdali bez vysvětlování pochopí, o co se jedná). Lidé nečtou.

8. Dívejte se při prezentaci na komisi, ne na to, co promítá dataprojektor na plátno, tabuli či zeď. Jinak řečeno: nebuďte při obhajobě diplomové práce zády ke komisi.

Jak obhájit diplomovou práci

Řekněme, že posudky na vaší práci jsou dobré a vám stačí nyní krátce obhájit vaši diplomovou práci. Přečtěte si velmi dobře posudek na vaši diplomovou práci – jak od vedoucího diplomové práce, tak od oponenta diplomové práce. V podstatě se vás nezeptají na nic jiného, než na to, co tam napíší (i oni se potřebují na obhajobu připravit). Ptát se budou spíše jiní členové komise.

Pokud pochopíte, co vedoucí a oponent chtěli v posudku vyjádřit, máte z velké části vyhráno.

Zbytek členů komise čte vaši diplomovou práci až při její obhajobě. Proto nezapomeňte na tabulky, grafy, schémata a jak jsem již říkal – citace. :-) Těchto čtyř věcí si většinou všímají nejvíce.

Jak obhajovat diplomovou práci

A co když jste obdrželi špatný posudek a budete se muset pustit do delší obhajoby vaší práce? Mám pro vás špatnou zprávu: Vedoucí a oponent se mohou mýlit, vaše práce může být úžasná (a nepochopená) a vaše obhajoba brilantní. Ale jakmile je jednou někdo z těchto dvou proti vám, těžko přesvědčíte komisi, že právě vy máte pravdu.

Rozcupovat posudek/posudky před komisí většinou není vhodná strategie. Bohužel to v Česku nefunguje tak, že by komise uznala, že se někteří členové vaší komise (jejich kolegové, se kterými sedí např. v jedné pracovně) mýlili a vy máte pravdu.

Nebojte se přiznat chybu, říci, jak konkrétně byste to řešili příště, potvrdit, že jste si z toho vzali ponaučení a slíbit, že to už nebudete opakovat. Zabírá to.

Další tip, obzvláště, je-li posudek špatný, je při obhajobě citovat autory oblíbené u vedoucího nebo oponenta, nebo případně na vaší katedře. Mnoho vyučujících má totiž pocit, že zrovna „ti jeho“ autoři jsou „ti správní“ a že byste je měli znát a citovat. Naopak, pokud je necitujete, domnívají se, že je to neznáte – a že je to tedy špatně, protože jste zapomněli na něco důležitého.

Uvedení autoři se mohou podle vás mýlit, ale je-li vaše práce hodnocena špatně, je to vaše záchrana. Alespoň je ocitujte. Velmi často se jedná o mohykány, které vedoucí vaší práce cituje už posledních dvacet let.

Na otázku, proč nejsou (více) uvedeni ve vaší práci můžete odpovědět, že se omlouváte, že jste je do práce nestihli více včlenit a že je to vaše chyba. Ale že příště byste je tam jistě více uváděli.

Vyplatí se trochu taktizovat. Velmi často je vhodné vystupovat sebejistě: odpovídat jasně, i kdybyste si nebyli jisti a věc byla celá nejistá. A naopak jindy zase říci, že to je nejisté a odkázat na zdroje.

Nelíbí-li se vám některé praktiky, jak napsat a obhájit diplomovou práci, vězte, že napsání a obhájení diplomové práce je přípravou na život: Taky velmi často neděláte věci, které jsou kvalitní, ale ty, které se líbí hodnotitelům.

Tento návod na sepsání a obhajobu diplomové práce můžete citovat. :-)

P. S. Přijímám jednoho diplomanta/diplomantku za semestr jako vedoucí diplomové práce.

Robert Němec

Autor: Robert Němec | neděle 13.6.2010 21:47 | karma článku: 27.26 | přečteno: 39002x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Miroslav Semecký

Proč jsou Romové občany druhé kategorie? Nedlužíme jim náhodou omluvu?

Proč je většina Romů inteligentnější než zbytek bílé populace? Budí to ve vás strach? Rozpaky? Co tedy dělají ve zvláštních školách?

18.3.2019 v 22:04 | Karma článku: 10.53 | Přečteno: 666 | Diskuse

Jaroslav Čejka

Ať žije terorismus?

Zatímco u nás zuří zatím jen studená občanská válka, ve světě je to už občanská válka horká. Občanská proto, že nejde o válku mezi státy, ale mezi občany globalizovaného světa.

18.3.2019 v 21:45 | Karma článku: 19.71 | Přečteno: 301 |

Miroslav Nigrin

Fejk - a co to je?!

Zdá se mi, že jich je kolem mne stále víc a víc. Ale nemám se na koho obrátit, kdo by mně uvedl na tu správnou cestu. Jak to vidíte vy?

18.3.2019 v 16:28 | Karma článku: 25.32 | Přečteno: 478 | Diskuse

Oto Jurnečka

Kolika způsoby lze vysvětlit masakr na Novém Zélandě?

Na sociálních sítích převažují způsoby dva. První je více či méně skrývaná radost. Ten druhý událost vykládá jako důsledek možnosti projevovat nesouhlas s imigrací.

18.3.2019 v 12:24 | Karma článku: 39.87 | Přečteno: 3759 | Diskuse

Josef Nožička

Slavná Íránka po odchodu ze země odhodila hidžáb, firma Nike jí ho nyní zase přimalovala

Když známá íránská matematička Maryam Mirzakhani opustila v roce 1999 svou zemi, už si nikdy nedala na hlavu hidžáb. Přesto však občas stále bývá s muslimským šátkem vyobrazována, a to nejenom v Íránu...

18.3.2019 v 12:20 | Karma článku: 33.93 | Přečteno: 1192 | Diskuse
Počet článků 8 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 9012
Jsem ředitel internetové agentury RobertNemec.com a marketingové agentury Němec Marketing. Miluji umění a krásu ve všech podobách, stejně jako cestování, přírodu a aktivní sport. Nebojím se říkat nepříjemné věci.

Najdete na iDNES.cz