Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

oneill

Bydlení

A co tohle: Stát mě naučí chytat ryby. I prut mi koupí. Má to ale háček: musím zaplatit drahý rybářský lístek a zaplatit dohled zkušeného rybáře s licencí. Kde na něj vzít, když jsem ještě nic nechytil a tedy neprodal ? Taky si musím koupit vlastní rybník, protože všechny rybníky jsou soukromé. Většina rybníků je chráněna ekology a ty nechráněné jsou vzácné a tedy podstatně dražší. Je možné uplatit ekologa, aby z levného chráněného rybníku udělal rybník pro lov. Ale zadarmo to nebude.

0/0
26.1.2010 9:58

oneill

Re: Bydlení

Pokud bych se vrátil k původní idee článku, jsou tu rybářské firmy s velkými sítěmi, což je efektivnější a než chytat rybu na prut. Naši socialisté neučí chytat ryby na prut ani prut nikomu nekupují, ale naopak přispívají velkorybářům na jejich sítě s naivní představou, že velkorybář nakrmí ty co chytat neumějí.

Ať už v podnikání nebo ve stavebnictví, nejen že mě stát nenaučí chytat ryby, ale ještě mi v tom chytání všemožně brání. Stát povolí chytání ryb jenom elitám, část ryb jim sebere a rozdá ostatním. Kdyby všichni směli chytat ryby, zbylo by jich v rybníce málo pro elity.

0/0
26.1.2010 10:00

tomtop

Re: Bydlení

nebo také: stát vám nabídne různé pruty a možnost se naučit s nimi zacházet ... a vy se na to vybodnete, protože si můžete nasekat spoustu prcků a mít pak podstatně víc peněz i bez práce ...

0/0
5.3.2010 19:35

repanak

Pletete si pojmy

Sociální demokracie a socialismus nejen v praktické ale i teoretické podobě jsou

různé pojmy. Samozřejmě že dnešní chování ČSSD je spíše tristní a na hony vzdáleno partaji "na úrovni". Proč se ale prosadil jistě ne "socialistou" Erhardem

tržně-sociální stát? Protože Vámi opěvovaný konzervatismus a liberalismus selhával. Z objektivních důvodů není každý úspěšný jako Vy - ředitel marketingové agentury - i když i ta Vám může krachnout. Stupeň přerozdělování ale nesmí přejít přes určitou hranici, která se v čase mění, např. s obrovskou migrací, charakterem kapiálu apod.

0/0
26.1.2010 8:02

kaktusak

Ve skutečnosti liberálové i konzervativci zasahují

do společnosti také, provádějí své vlastní experimenty a ty stejně často končí pohromou, jako socialistické.

Levice měla a má významné úspěchy. Ať už jde o levici sociálně demokratickou, nebo komunistickou. Největším neúspěchem vlády KSČ bylo, že se zbytečně nechala svrhnout několika křiklouny.

0/0
25.1.2010 23:53

Stanislav Ševeček

Re: Ve skutečnosti liberálové i konzervativci zasahují

Ne všechno se nám, komunistům, zcela podařilo v éře Reálného socialismu.

Příště, to už si budeme vědět rady!

(blahopřeji vám, Kaktusáku)

0/0
26.1.2010 8:00

MacX

Vy o myšlení moc nepište

Plácáte demagogické hlouposti. Levice prosazuje vzdělání pro všechny (tj. to, jak chytat ryby), pravice prosazuje tržní vzdělání (pro toho, kdo na to má) a charitu pro ty, co na to nemají (tj. ryby bez námahy).

To, že je bohužel nutno rozdávat i sociální dávky, plyne z faktu, že učit chytat ryby nestačí, zvláště, když není co lovit. Předpokládám, že víte, co je to NAIRU (non-accelerating-inflation rate of unemployment). Zjednodušeně, pokud klesne nezaměstnost pod přirozenou míru, akceleruje inflace. Neboli, v kapitalismu je nezaměstnanost nevyhnutelný jev. To by mohli být všichni lidé PhD. a přeci by pro všechny nebylo dost práce, prostě systémově. 

Atd. atd.

Čili, celý ten váš salát je jen snůškou stereotypních floskulí na úrovni studenta střední školy, který si právě přelouskal první pravicový časopis.

0/0
25.1.2010 22:23

Jay6

Re: Vy o myšlení moc nepište

Blahopřeji.Stačilo vám tisíc znaků,abyste rozbil argumentační pokus autora.V každé společnosti jsou zhruba 2% lidí,kteří skutečně odmítají pracovat.Proto nikdy neklesne nezaměstnanost pod tuto úroveň.Plná zaměstnanost je pohádka hollywoodských scénáristů(viděl jsem o víkendu film s názvem Dave).Když nebudou sociální dávky vyplácet socialisté,tak kdo je bude vyplácet?Všichni rybařit najednou nemohou.Pošleme ty co teď nemohou rybařit chcípnout pod most,nebo jim dáme nějaké ryby,aby přežili dočasný nedostatek ryb v jejich regionu?To je patrně ta odpovědná otázka do budoucnosti,kterou by měl mít moderní socialista na mysli a nejen socialista.Takovou otázku si musí pokládat každý člověk,který odmítá zákon džungle a respektuje základní hodnoty moderní,humánní společnosti.Komunismus bych vynechal.Jako úspěšný pokus o fungující demokratický socialismus bych,ale mohl jmenovat koncept Evropské Unie a 60let fungujícího sociálního státu v Německu či ve Skandinávských státech a západní Evropě!

0/0
25.1.2010 23:48

kaktusak

Re: Vy o myšlení moc nepište

Komunismus byl daleko úspěšnější, protože jen díky němu bylo sociálním demokratům dovoleno prosadit své představy. Když byl sovětský blok zlikvidován, najednou na nic "nejsou peníze" a sociální stát bude zrušen, i kdyby se sociální demokrati stavěli na hlavu.

0/0
25.1.2010 23:57

Jay6

Re: Vy o myšlení moc nepište

Moderní socialistický stát,tedy skutečný demokratický socialistický stát může úspěšně existovat pouze v prostředí parlamentní zastupitelské demokracie a v prostředí svobodného podnikání,které přináší kapitalismus jako jediný životaschopný ekonomický systém.K tomu je nutná existence nezávislých soudů,právního státu a rovnosti obyvatel před zákonem.Samozřejmě také právní ochrana soukromého vlastnictví a existence nezávislých kontrolních mechanismu založených na svobodě slova a svobodě projevu.Spolu s daňovou progresí a vysokých výdajích na sociální služby státu vede tato koncepce zákonitě k hospodářskému růstu a s tím spojenou vysokou životní úrovní obyvatel těchto států.Tedy států západní a severní Evropy.Sociální práva pracujících je možné zajistit pouze v demokracii.V bolševické diktatuře nemá kdo hájit práva pracujících,protože neexistují nezávislé odbory(nezávislé odbory Solidarita stály u konce bolševické diktatury sovětského typu)a samozřejmě chybí nezávislé soudy!

0/0
26.1.2010 0:20

borek

Re: Vy o myšlení moc nepište

"tato koncepce" vede ke stále většímu zaostávání za státy a oblastmi s liberálnějším prostředím se zásadou, že každý je především zodpovědný sám za sebe.

Jsem na vážkách, zda mám zakázku zadat agentuře s tak naivním šéfem...

0/0
26.1.2010 0:58

Jay6

Re: Vy o myšlení moc nepište

Propagandistické kecy o zaostávání sociálního státu oproti jakýmsi liberálnějším státům jsou k ničemu.Tyto tzv.liberální státy jsou stejně imaginární jako představy o tom,že když se společnost nebude starat o své nejslabší,tak nám všem bude lépe.Nebude nám lépe.Společnost založená na sobectví a bezohlednosti nemá žádnou budoucnost.Jen smutnou přítomnost.Na tuto propagandu je nejlépe odpovědět:Jmenujte 3 státy s liberálnějším prostředím,které mají životní úroveň vyšší než Německo s koncepcí sociálního státu?Žádné nejsou.I to dočasně stagnující Německo má pořád nejvyšší životní úroveň na této planetě.A to se nezmění ani v příštím století.Ať přemýšlím jak chci tak žádné podobně bohaté liberální státy neznám.USA jsou liberálnější,nicméně životní úroveň a míra chudoby se nedá s Německem srovnávat.Přitom jde stále o stát s progresivním zdaněním(nejvyšší daňová sazba dělá 39,5%!).Čínu a její bolševickou diktaturu bych za liberální prostředí nepovažoval.Reklamní agenturu nevedu!

0/0
26.1.2010 12:54

kaktusak

Re: Vy o myšlení moc nepište

To jsou sice hezké řeči, ale třeba stalinská ústava taky byla plná hezkých řečí. Jak je kapitalismus životaschopný, to vidíme teď.

0/0
26.1.2010 2:30

Jay6

Re: Vy o myšlení moc nepište

Bolševická diktatura neměla nikdy zájem o nějaké zvyšování životní úrovně svých obyvatel nebo dokonce o posilování sociálních práv pracujících.Ostatně jako každá jiná diktatura.Vytvoření izolovaného ekonomického prostředí jako bylo společenství pod diktátem Rady vzájemné hospodářské pomoci ukázalo svoji naprostou nefunkčnost.Stejně jako koncepce plánovitě řízeného hospodářství.Tyto aspekty diktatury skončily někde na smetišti dějin,abych použil vhodné označení.A proto je to dnes jen smutná kaňka v historii.Zatímco ten opovrhovaný kapitalismus je tady neustále.Ale může fungovat jen pokud nastolí koncepci sociálního státu.Jinak se znova propadne do kolotoče chamtivosti a úpadku,které nejlépe vystihují cyklicky se opakující světové hospodářské krize.Tato poslední krize přišla z USA,plných chamtivosti a nenasytnosti,které odmítají sociální stát.Přitom jde o jediný moderní životaschopný projekt.Bolševická diktatura je naštěstí už definitivně za námi.Demokracii dnes ohrožují jiní!

0/0
26.1.2010 13:13

osvetitel

To ma byt ten socialismus s "lidskou" tvari , ten moderni

socialismus?

0/0
25.1.2010 21:56

Totedyne

známé stereotipy

Článek obsahuje řadu stereotipů. Moderní socialisté se opravdu snaží naučit nezaměstnané "chytat ryby". Pravice často kritizuje náklady na učení i případný příspěvek na prut a další vybavení. Jenomže ono to bez toho vybavení skutečně nejde a jsou lidé, kterým to nepude i s tím vybavením. To je má stát nechat umřít hlady ?

Autor tvrdí, kolik má na svědomí životů nevyzkoušený experiment zvaný "socializmus"(v Kambodži,Číně,Rusku..), jenomže to je značně něco jiného než na Západě vyzkoušený sociální demokratický stát. Ptát se můžeme, kdo je vinen úmrtí asi 20 bezdomovců v ČR tuto zimu? Takové množství mrtvých za vlády ČSSD nebylo.

S daní je to tak. Pokud někdo investuje, pak toto jde do nákladu. Daní se jen ta část příjmu, která jde do úspor, nebo do vlastní spotřeby podnikatele. Není tedy pravda, že nižší daně znamenají vyšší podnikatelskou aktivitu, a už vůbec není pravda, že musí přilákat další daňové poplatníky.

Tipnu si, že v 2. díle se dozvíme, že správnou sociální politiku dělá ODS.

0/0
25.1.2010 21:15

Stanislav Ševeček

Re: známé stereotipy

"Článek obsahuje řadu stereotipů. Moderní socialisté se opravdu snaží naučit nezaměstnané "chytat ryby"."

Cože?!

Socialisté přece zásadně učí nezaměstnané tipovat na loteriích a výherních automatech (o dávkách nemluvě) a právě konservativci je učí stereotYpy jak "chytat ryby".

Jste snad Pomýlený a Svedený, nebo jenom mlád ...

0/0
25.1.2010 21:22

Totedyne

konservativci ha ha

No a co, tak tam mám pár gramatických chyb. Ale pomýlený, či pan Pomýlený jste vy.

0/0
25.1.2010 21:34

baggerfuhrer

Re: známé stereotipy

"Pokud někdo investuje, pak toto jde do nákladu. Daní se jen ta část

příjmu, která jde do úspor, nebo do vlastní spotřeby podnikatele." 

To zřejmě nežijete v ČR, že?

0/0
25.1.2010 21:31

Totedyne

Re: známé stereotipy

8-o Žiji.  Zisk = příjem - náklady.

Možná narážíte na údajnou specifiku ČR dávat si do nákladu to, co se spotřebuje pro osobní potřebu a nemá to nic společného s náklady za účelem dosažení příjmu. Mohu vás ujistit, že: 1. to není jen české specifikum,2. téměř tato záležitost nezávisí na výši zdanění, 3. dotyčný někdy i riskuje problém při kontrole finančním úřadem

0/0
25.1.2010 21:42

baggerfuhrer

Re: známé stereotipy

Ne, mluvim o situaci, kdy podnikanim vydelate 2 miliony, za 1,6 milionu koupite traktorbagr, za 390000 garaz, abyste ho mel kam davat a prijdete na financni urad s tim, ze si to davate do nakladu a Vas danovy zaklad je 10 000,-

0/0
26.1.2010 0:47

Wolf778

Re: známé stereotipy

Heh, jestli ale také NÁHODOU za vlády ČSSD nebyly poněkud mírnější zimy. Nevím jak Vy, ale já denně jezdím přes Hlavní nádraží v Praze a na poli služeb pro bezdomovce tam vidím setrvalý a na momentální vládě nezávislý rozvoj. Jinak bych opravdu rád viděl kromě štkaní také nějaký konkrétní návrh. Např. v Praze berou na tu bezdomoveckou loď každého střízlivého tuším za dvacku s tím, že když mrzne, tak ani peníze nechtějí. Umírají ti bezdomovci, kteří jsou buď úplně namol, nebo vážně psychicky nemocní. Podle mě jediný způsob, jak těmto úmrtím zabránit, je chytat ty lidi jako toulavé psy a zavírat je buď do vězení nebo do blázince - takový správně komoušský přístup. Podotýkám, že nejsem pro.

Mimochodem - stereotipy? Co to je? Že podáte jednu sázenku k okénku vlevo a druhou vpravo? ;-) Vy vůbec dokážete zaperlit. Dodnes vzpomínám na Vaše bědování nad tím, jak ubozí rodiče nemohou svým dětem kupovat ovoce, a místo toho je musí cpát nezdravými sladkostmi... Nic ve zlém, prosím :-)

0/0
25.1.2010 23:31

Jay6

Re: známé stereotipy

Autor bezostyšně tvrdí,že léty vyzkoušené postupy prosazují konzervativci.Není to pravda.Koncept sociálního státu a tedy moderního demokratického socialismu funguje úspěšně v některých státech současné Evropské unie už dobrých 60let!A tato koncepce kombinující progresivní zdanění,přerozdělování daní a vysoké výdaje na sociální služby státu vedla k vysokému hospodářskému růstu a vysoké životní úrovni obyvatel těchto států.Úkolem moderního socialisty není vymýšlet nové a nevyzkoušené sociální experimenty typu tzv.rovné daně a omezování sociálního státu.To nechává socialista na tzv.pravicových sociálních inženýrech.Moderní socialista se drží toho léty prověřeného a vyzkoušeného modelu sociálního státu,který zákonitě vede k prosperitě a vysoké životní úrovni.Pokusy o ožebračování obyvatel a novému typu otroctví nechává českým pravičákům s mentalitou patřící do 19,století a rovněž jejich ideovým souputníkům rudým soudruhům z Komunistické strany Číny!Moderní socialista neexperimentuje!

0/0
26.1.2010 0:05

kucerajan

Milý příteli,

"To, že pomáháte potřebným, neznamená, že se jim podbízíte. Důležité je to, že socialista by měl pomáhat. Jak se říká, dáte-li hladovému rybu, nasytíte jej na jeden den. Naučíte-li jej rybařit, zajistíte mu obživu na celý život." Touto větou jste právě odsoudil nejen socialismus, ale hlavně jakoukoliv charitu. Teď jste odsoudil statisíce obyvatel Haiti k smrti, protože podle této teorie je lepší těm zraněným vštěpovat pracovní návyky, než humanitární pomoc, uvědomil jste si to?

0/0
25.1.2010 20:51

MIR80

Re: Milý příteli,

Je videt, ze jste tuto myslenku vyjadrenou nekolik ticis let starym cinskym prislovim naproto nepochopil..

0/0
25.1.2010 21:00

kucerajan

Re: Milý příteli,

Kdybyste někdy četl Saturnina, věděl byste,že přísloví jsou věc velmi ošidná. Viz trta Kateřina.

0/0
25.1.2010 21:15

Linde CZ

Re: Milý příteli,

ovsem vy jste nosnou myslenku opravdu minul. Bez ohledu na prislovi ;-)

0/0
25.1.2010 22:22

Linde CZ

Snaha udelat ze socialismu neco snesitelneho? :-)

V tom textu se socialisti asi nepoznaji. Navic to pro ne bude moc slozity clanek :)

Akorat jedna vyhrada - ta Korea co blbne s komunismem je severni. Jizni je vyspela :-)

0/0
25.1.2010 20:50

Jay6

Re: Snaha udelat ze socialismu neco snesitelneho? :-)

Srovnávat komunistickou nebo lépe bolševickou diktaturu se skutečným demokratickým socialismem,který tu funguje už dobrých 60let například v Německu či Švédsku a dalších vyspělých a civilizovaných státech západní a severní Evropy je stejný nesmysl jako sčítat jablka s hruškami.Svaz Sovětských Socialistických republik měl se skutečně moderním socialismem asi tolik společného jako Německá demokratická republika s demokracií či Korejská lidově demokratická republika s republikou.Koncepce demokratického socialismu byla přijata na kongresu Socialistické Internacionály již v roce 1953!Nemá nic společného s marxismem a uznává koncepci sociálního státu jako jedinou fungující a životaschopnou koncepci.Bez ohledu na to,že to byl pravicový politik Erhard zakladatel Bavorské Křesťansko-sociální Unie,který jako první přišel s termínem sociálně-tržní prostředí,který je základem fungování moderního sociálního státu a celé myšlenky demokratického socialismu!

0/0
26.1.2010 0:40ŽebříčkyRedakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.